Wednesday, June 09, 2010

Son Baskı

Sözümü tutamadım. Antep'te yazamadım, hatta okuyamadım da. Burada çok ilginç bir 9 ay geçirdim ve pek yakında temelli ayrılıyorum. Birkaç hafta İstanbul'da kaldıktan sonra Antep'in bana kazandırdığı en güzel şeylerden Aslı'yla, 8 aydan az olmamak kaydıyla paramızın yettiği kadar sürecek olan Asya kıtasının büyük bir bölümünü içine alan kocaman, heyecan verici, ucu sonu belirsiz bir seyahate çıkıyoruz.

Oralarda yazacak mıyım, bilmiyorum. Bu seyahatte olabildiğince plansız ve rahat olmak istiyorum. Rüzgar nereden eserse oraya gitmek, savrulmak, şaşırmak, yorulmak, zayıflamak, öğrenmek, yeni insanlar tanımak, eğlenmek, sonuna kadar merakımın peşinden gitmek istiyorum. Onun için söz veremiyorum.Güzel bir haberle ayrılıyorum buralardan. Bu blogda büyük bir kısmını yayınladığım Filistin günlükleri kitaplaştı ve dün KırmızıKedi yayınevi tarafından yayınlandı. Kitabın adı Filistin'e Gitmek. Kitabın baskıya gittiği gece İsrail'in gemi baskınını düzenlemesi garip bir tesadüf oldu. Sanırım kitabın anateması olan Filistin'e gitmek, İsrail'le ilişkilerin şu anki durumu itibariyle pek mümkün olmayacak. Belki de ben de bir daha hiç gidemeyeceğim. Bunları düşününce çok üzülüyorum ama siyaset isimli oyunda dengelerin geceden güne değişebildiğini hatırlayınca yeniden umutlanıyorum.


Kitap, blogu takip eden çoğu kişinin bildiği üzere 2006, 2007 ve 2008 yıllarında Filistin'e yaptığım 3 seyahatte tuttuğum günlüklerden oluşuyor. Kitabın son 16 sayfasında da bu seyahatlerden çeşitli fotoğraflar var.

Keyifli okumalar...

Selma

7 comments:

umut said...

ne zamandır yeni bir yazı bekliyordum merakla. kitap haberi güzel ama blogunu okumaktan mahrum kalmak da istemiyorum. çoğu blogun muadili bulunabilir ama seninkinin değil, yaz lütfen:) asya seyahatin için iyi şanslar..

Vinod Jose said...

Is that your book, pity I won't be able to read it...

Congratulations!!!

yalçın said...

kitabınızı izmir'de bulmak mümkünmü selma hanım?
filistine karşı çok büyük heyecan besliyorum içimde.
okumalıyım bu kitabı.

smrk said...

tebrik ederim kitabın için. seyahatiniz bereketli geçer umarım. khoda hafez!

dirmit said...

antep devlet hastanesinde şans eseri senden duymuştum filistin yazılarının kitap olarak basılacağını..ilk kitabın hayırlı olsun, umarım asya seyahatin bundan sonraki kitaplarına vesile olacak şekilde verimli geçer..yolun açık olsun..

selma şevkli said...

@umut, yazmak istiyorum, umuyorum.

@Thanks a lot! It might get published in English as well :)Hope to see you in India around January..

@Yalçın, İzmir'de İnkılap, Remzi, D & R gibi büyük kitapçılarda bulabilirsiniz, ya da internetten alabilirsiniz.

@smrk, inşallah!

@dirnit, evet epey ilginç bir tesadüftü hastanedeki, ben de umuyorum ki seyahat güzel geçsin bol hikayeyle döneyim :)

Ulas Huseyin Kusku said...

Su an elimde kitabiniz var ve bunu Ramallah`da okuyorum. 9 aydir buradayim ve yazdiklarinizi gulumseyerek okumaktayim (yasamayan bilemez edasiyla). Buralara tekrar yolunuz duser de' gorusuruz umuduyla...Filistin`den selamlar...